poniedziałek, 5 grudnia 2011

Jakie warunki powinien spełniać wieżowiec klasy A?

No właśnie... Dużo się o tym mówi, niemal każdy nowobudowany biurowiec szczyci się mianem posiadającego klasę A. Poniżej fragment książki Ceny najmu powierzchni biurowych w Warszawie w latach 2001 i 2002, w której autor J. Gabler wskazuje, jakie warunki powinien spełniać wieżowiec klasy A.
Istnieje także podział na klasy poszczególnych budynków . Aby budynek mógł zostać sklasyfikowany jako budynek klasy A, musi spełnić następujące warunki:
1. Doskonała jakość wykończenia wnętrz wraz z wszechstronnym serwisem technicznym;
2. Najlepsza lokalizacja na danym obszarze, z łatwą możliwością dojazdu oraz dobrym dostępem do środków komunikacji miejskiej;
3. Klimatyzacja;
4. Podwieszane sufity;
5. Wysokość pomieszczeń (od podłogi do sufitu) - minimum 2,70 m;
6. Możliwość dowolnej aranżacji wnętrz;
7. Trzy oddzielne okablowania strukturalne dla linii telefonicznych, elektrycznych i systemów komputerowych lub system podnoszonych podłóg;
8. Podwójne szyby niskoemisyjne;
9. Nowoczesne, szybkobieżne windy (maksymalny czas oczekiwania na windę - 30 sekund);
10. Dobrej jakości wykładziny podłogowe oraz wykończenie ścian;
11. W pełni wykończone wnętrza łazienek i kuchni;
12. Niezawodny system telekomunikacyjny;
13. Podwójne zasilanie lub awaryjny system podtrzymywania napięcia;
14. Kontrola wilgotności powietrza;
15. Parking strzeżony z miejscami przeznaczonymi dla najemców;
16. Odpowiednia liczba miejsc parkingowych na metr kwadratowy powierzchni wynajmowanej (współczynnik miejsc parkingowych) dla obiektów zlokalizowanych w centrum i poza centrum:
a) Ścisłe Centrum - 1/90 - 1/100 m2
b) Centrum - 1/70 m2 
c) Poza Centrum - 1/25-1/30 m2 (dopuszczalne 1/50 m2 ).


Do klasy B zaliczono budynki, które nie spełniły wszystkich w/w standardów. Jednocześnie określono, że muszą być to budynki zbudowane po 1989 roku (z możliwością uwzględnienia budynków gruntownie przebudowanych i zmodernizowanych) i muszą spełniać poniższe warunki:
1. Jakość wykonania obiektu i jakość użytych przy jego budowie materiałów niższa niż w budynkach klasy A;
2. Ograniczona liczba usług;
3. Niepełny system klimatyzacji;
4. Wskaźnik liczby miejsc parkingowych (podziemnych/naziemnych) przypadających na odpowiednią ilość powierzchni niższy niż w przypadku obiektów klasy A;


Niektóre źródła rozróżniają również budynki sklasyfikowane jako B+. Są to budowle spełniające wszystkie kryteria charakteryzujące klasę A, poza pierwszym, tj. najlepszą możliwą lokalizacją, czyli takie, które nie znajdują się centrum miasta

Taipei 101 - zaawansowana technologia budowania

Budynkiem, który od zawsze mnie zachwyca jest Taipei 101. Ten liczący niemal 510 m. wieżowiec był do 3 stycznia 2010 roku najwyższym wieżowcem na świecie. Zbudowany został na wyspie Tajpej na Tajwanie.
Konstruktorzy musieli zmierzyć się z dwoma problemami: trzęsieniami ziemi, które nawiedzały wyspę oraz silnymi huraganami, które pojawiały się latem. Podczas badań geologicznych odkryto dodatkowo szeroki na 10 m. uskok tektoniczny, który leżał ok. 200 m. od działki. Architekci i inżynierowie postanowili usadowić przyszłą konstrukcję na litej skale, która znajduje się 80 m. pod poziomem gruntu. Użyto do tego 382 betonowych słupów; cała praca z tym związana pochłonęła 15 miesięcy. Dzięki temu Taipei 101 został "przytwierdzony" do litej, twardej skały, a nie opiera się na miękkiej ziemi.Cała konstrukcja oparta jest 8 wielkich kolumnach, które w razie trzęsienia ziemi odbierają od niezależnych od siebie segmentów budynków większość energii trzęsienia i sprawia, że wieżowiec jest stabilny.
Z silnymi huraganami poradzono sobie poprzez złagodzenie krawędzi budynków (spowodowało to zmniejszenie drgań i kołysania budynku o 30-40%). Nadal jednak budynek niebezpiecznie przechylał się, co niektórzy ludzie mogliby przypłacić chorobą lokomocyjną. Zastosowano kolejny mechanizm stabilizujący - wielką 660 tonową, 5,5 metrową kulę składającą się z nakładanych na siebie stalowych okręgów. Zadaniem takiego systemu jest niwelowanie drgań  o odpowiedniej częstotliwości, przez co wieżowiec lepiej radzi sobie z wiatrem. Jak działa taki tłumik można zobaczyć na specjalnej animacji. Kula zawieszona między 88. a 92. piętrem stała się atrakcją tego niesamowitego wieżowca.
 

Wieżowiec pomimo swojej wysokości, niezbyt sprzyjących warunków środowiskowych został uznany za najbezpieczniejszy budynek na Tajwanie. Większość mieszkańców w czasie trzęsienia ziemi chciałaby tam si znaleźć.

Budowa dworca kolejowego w Katowicach


Kompleks budynków przy pl. Szewczyka powoli wznosi się ponad poziom ulicy. Przypominam, że w miejsce dawnego dworca autobusowego powstanie Galeria Katowicka, budynek handlowy, podziemny parking oraz podziemny dworzec autobusowy. Jednocześnie budowany jest nowy dworzec kolejowy.
Kilka ciekawostek dotyczących inwestycji:

  • Galeria ma mieć 52 tys. metrów kwadratowych powierzchni na 4 poziomach
  • W Galerii miejsce znajdzie 160 sklepów
  • Obok budynku dworca i galerii powstanie biurowiec klasy A. Będzie miał 7 pięter, ok. 18 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 32 m. wysokości
  • Dworzec autobusowy będzie posiadał 10 stanowisk dla autobusów, 7 dla mikrobusów oraz postój dla taksówek